در چنین روزی… وسایل نقلیه با سوخت جایگزین، قهرمانان این اودیسه هستند

سیستم پیشرانه شورولت ولت، یک خودروی هایبرید برقی، در نمایشگاه اتومبیل لسآنجلس (عکس از آسوشیتدپرس)

چه چیزی بهتر از اینکه سوخت خودروی شما از فراوان‌ ترین منبع روی کره زمین تامین شود؟ و چه می شد اگر این منبع، آلودگی بسیار کمتری نیز نسبت به بنزین یا سوخت دیزل تولید می‌ کرد؟

چنین امکانی بعید به نظر می‌ رسد اما واقعیت دارد. و به همین دلیل است که خودروسازان در آمریکا، در حال تحقیق در مورد هیدروژن به عنوان یک سوخت جایگزین هستند. جایگزین‌ هایی مانند زیست‌ سوختها، گاز طبیعی، هیدروژن و برق، به ساخت آینده‌ ای پاکیزه‌ تر کمک می‌ کنند. این سوخت‌ها همچنین باعث می ‌شوند که هر کشوری استقلال بیشتری از لحاظ انرژی داشته باشد.

سوخت هیدروژنی آنقدر پاکیزه است که تنها چیزی که از اگزوز ماشین خارج می‌شود، بخار آب است.

یک مرد در حال سوخت گیری از یک پمپ هیدروژن. (عکس از آسوشیتدپرس)
یک مرد در حال سوخت گیری از یک پمپ هیدروژن. (عکس از آسوشیتدپرس)

با آنکه برخی سوخت‌های جایگزین مانند پروپان در حال حاضر بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرند، هنوز بسیاری از آنها برای استفاده گسترده در دسترس نیستند. به همین دلیل است که تولید سوخت‌های جایگزین و خودروهایی با فناوری پیشرفته، می تواند پرهزینه باشد. علاوه بر این، اکثر مردم هنوز از مزایای چنین فناوری‌ هایی آگاهی ندارند.

بخشی از این روند، به پاس اودیسه روز ملی خودروها با سوخت جایگزین، یا به طور خلاصه “اودیسه” در حال تغییر است.

اودیسه، تجلیلی است از وسایل نقلیه با سوخت جایگزین و فناوری پیشرفته. اودیسه، آگاهی در مورد سوخت‌های جایگزین را از طریق فعالیت‌های عملی در بیش از ۱۵۰ نقطه در ایالات متحده آمریکا افزایش می‌ دهد و به افسانه ‌ها پیرامون این موضوع خاتمه می ‌دهد. اودیسه در سال ۲۰۱۲ آغاز شد و هر دو سال یک بار برگزار می‌ شود. انتظار می‌ رود اودیسه امسال که در ۱۷ اکتبر برگزار می‌شود، بیش از دویست هزار نفر را از سراسر آمریکا به خود جلب کند.