زنان در انتخابات میان دوره ای ۲۰۱۴ تاریخ ساز می شوند

دو زن در مقابل یک علامت
زنان در عرصه سیاست در ایالات متحده پیشرفت می کنند (عکس از آسوشیتدپرس)

انتخابات میان دوره ای امسال که در ۴ نوامبر برگزار شدند، برای نخستین بار از چندین لحاظ برای زنان تاریخ ساز بودند. انتخابات میان دوره ای، در نیمه راه دوره خدمت چهار ساله رئیس جمهوری برگزار می شوند، یعنی وقتی رأی دهندگان آمریکایی به نامزدهایی که کرسی های دو مجلس کنگره و همچنین بسیاری از سمت های ایالتی و محلی را بدست می آورند.

میلیون ها آمریکایی که آراء خود را در این انتخابات به صندوق انداختند، بر نامزدهای خاص تمرکز کردند. با این کار، آنها برای زنان نیز در عرصه سیاست ایالات متحده تاریخ ساز بودند.

جایگاه زنان در مجلس نمایندگان و سنا

پس از انتخابات میان دوره ای ۲۰۱۴، تعداد زنان در کنگره بیش از همیشه خواهد بود. (عکس از آسوشیتدپرس)

تعداد زنان منتخب در کنگره برای نخستین بار در این قرن به میزانی تاریخی رسید: آلما آدامز برنده انتخابات در کارولینای شمالی شد و به صدمین زن عضو کنگره تبدیل گشت. در حال حاضر، بیست زن در مجلس سنا و باقی آنها در مجلس نمایندگان خدمت می کنند.

قدرت زنان در هر دو حزب اصلی

مایا لاو پیروزی اش را در شب انتخابات کنگره جشن می گیرد (عکس از آسوشیتدپرس)

مایا لاو، از ایالت یوتا، نخستین زن سیاهپوست جمهوریخواه است که برای خدمت در کنگره انتخاب می شود. او فرزند مهاجران از هائیتی و مادر سه فرزند است. پیش از این، لاو شهردار ساراتوگا اسپرینگز، یوتا بود. پس از سوگند یادکردن، او نمایندگی چهارمین ناحیه کنگره ای یوتا را در مجلس نمایندگان بر عهده خواهد داشت.

یک پیروزی برای زنان و جامعه دگرباشان جنسی

مورا هیلی نخستین دادستان کل ایالت که همجنسگرایی خود را علناً اعلام کرده است (عکس از آسوشیتدپرس)

نخستین دادستان کل ایالتی که همجنسگرایی خود را علناً اعلام کرده است، انتخاب شد: رأی دهندگان در ماساچوست مورا هیلی، یک وکیل همجنسگرا را به عنوان دادستان کل ایالت شان برگزیدند. این وکیل ۴۳ ساله فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد سابقه دیرینی در دفاع از حقوق زنان در این ایالت دارد.

جوان، بلندپرواز و آماده به خدمت

الیز استفانیک، جوان ترین زن عضو کنگره در دولت جورج دبلیو بوش خدمت می کرد (عکس از آسوشیتدپرس)

الیز استفانیک جوان ترین زنی است که تاکنون برای خدمت در کنگره انتخاب شده است: رأی دهندگان نیویورک این سیاستمدار سی ساله و فارع التحصیل دانشگاه هاروارد را انتخاب و به مجلس نمایندگان در واشنگتن فرستادند. پیش از استفانیک، الیزابت هولتزمن که او نیز اهل نیویورک بود، در ۱۹۷۳ در سی و یک سالگی به عنوان عضو کنگره انتخاب شده بود. او چهار دوره در کنگره خدمت کرد.